Étkezés sportolás előtt és után - mit szabad enni?

Amikor edzeni mész, sose felejts el megfelelően táplálkozni, se előtte, se utána. A minőségi ételek mellé elengedhetetlen a rengeteg folyadék, ami segít normálisan tartani a szervezetünk vér glükózkoncentrációját. Ezáltal maximalizálhatjuk a teljesítményünket, az izmok pedig könnyebben tudnak regenerálódni. Ebben a cikkben kifejtjük, hogy mit érdemes enni és inni a sportolás előtt és azt követően.
Étkezés sportolás előtt és után - mit szabad enni?

Pótold a folyadékot!

Az első és legfontosabb, hogy mindenképpen fogyassz elegendő vizet, hiszen enélkül lehetetlen lesz olyan teljesítményt nyújtanod, amivel maximálisan meg vagy elégedve. A futás vagy a kerékpározás előtt mindenképpen érdemes 4-5 deciliterrel indítani, amitől még nem leszel rosszul, mégis hidratált maradhatsz. A Neuzer trekking kerékpárok webshopból is beszerezhetőek, így akár már holnap neki láthatsz ennek a mozgásformának. Napjainkban egyre népszerűbb, azonban ne feledkezz el egy hosszabb tekeréshez magaddal vinni legalább egy palack vizet. Ha pedig hazaértél, akkor szintén pótold a hiányzó mennyiséget és guríts még le egy 4-5 deciliter vizet. Így már garantáltan nem fogsz kiszáradni még a legnagyobb hőségben sem.

Étkezés edzés előtt

Sok ember úgy gondolja, hogy sportolás előtt nincs szükség semmilyen ételre. Pedig a szálkásításhoz, a fogyáshoz mind-mind szükség van energiára. Ahhoz ugyanis, hogy még többet mozoghass, elegendő kalóriát kell bevinned a szervezetedbe. Az, hogy 1200-al elvagy egy nap, közel sem azt jelenti, hogy egészségesen étkezel, főleg, ha még sportolni is mész mellette. A fizikai aktivitás előtt tehát mindenképpen fogyassz pár falatot, hogy elkerüld a sérüléseket, a szédülést, a rosszullétet és a levertséget.

A szénhidrát mindenképpen fontos, hiszen ez ad majd neked gyorsan energiát, beépül az izmaidba és folyamatosan segíti a testedet mozgás közben. Egy banán, egy müzliszelet, egy protein csoki mind-mind remek megoldás lehet egy kiadós sportolás előtt. Nem szabad azonban túlzásba sem esni, hiszen főleg a nyári nagy melegben még rosszul is lehetsz. Ha pedig egyedül mész futni vagy tekerni olyan helyre, ahol nincsen segítség, akkor még bajba is kerülhetsz. Érdemes tehát óvatosan bánni az edzés előtti ételekkel, viszont nem szabad üres gyomorral sem útnak indulni.

Mit egyél sportolás után?

Amikor hazaérsz, akkor biztosan Te is sokszor vagy éhes, legszívesebben mindent megennél, ami eléd kerül. Mivel jó esetben sok kalóriát égettél el, így fennállhat a kalóriadeficit lehetősége. Fontos azonban, hogy ilyenkor már elegendő fehérjét fogyassz, hiszen a tápanyag segít renegerálódni, az izmokat fenntartani, kisebb az esélye az esetleges izomláznak és sérülésnek.

A legjobb megoldás a tojás, a hal, ami mellé jöhet egy kis teljes értékű gabona, mint az édesburgonya, teljes kiőrlésű kenyér, illetve érdemes kiegészíteni gyümölcsökkel és zöldségekkel. Ha pedig húsra vágysz, akkor mind a csirke, mind pedig a pulyka jó megoldás lehet egy kerekezés után.

Összegezve

Ha tehát sokat sportolsz, akkor mindenképpen itt lenne az ideje, hogy odafigyelj az étkezésedre. Nemcsak sport előtt, hanem után sem mindegy, hogy mit viszel be a szervezetedbe. Reméljük, hogy ezzel a cikkel segítettünk egy keveset.

Kapcsolódó cikkek

Étkezés sportolás előtt és után - mit szabad enni?

Étkezés sportolás előtt és után - mit szabad enni?

Sokat sportolsz? Mutatjuk, hogy mit egyél és igyál edzés előtt és után? Mindegy, hogy futás vagy kerékpározás, mindegyikhez energiára van szükséged!

A legnépszerűbb meditációs technikák

A legnépszerűbb meditációs technikák

Számos meditációs technika létezik.

A reggeli szokásaink - Öt kétperces reggeli szokás, amelyek megváltoztatják az életedet – meghatározzák az életünket.

Öt kétperces reggeli szokás, amelyek megváltoztatják az életedet

Néhány reggeli szokás óriási változásokat hozhat az életünkbe. A cikkben 5 ilyen reggeli szokásra hívjuk fel a figyelmet.