Milyen hatással van a biciklizés az izomzatra és a testre?
A biciklizés és az izomzat
A legfontosabb, hogy ez a mozgásforma is építi az izomtömeget, miközben égeti a kalóriákat. Ahogy egyre több zsírt égetünk, úgy izmaink is láthatóbbá válnak, s az igénybevétel okozta vérbőségtől szebb lesz a tónusuk is.
Természetesen a látványos eredményért, például az edzett vádlikért napi több óra tekeréssel kell megdolgoznunk. Viszont ez még mindig olcsóbb, mint a konditerem bérlet. Persze a minőségi trekking kerékpárok ára kimondottan magas, azonban kezdetnek megteszi egy egyszerűbb modell is.
További előny, hogy más sportokhoz képest a kerékpározás kíméletesebb az ízületekhez. Kevesebb sérülés fenyeget minket, mint például futás közben.
További előnyök
Az izomnövelésen kívül vannak további áldásos hatások, amelyekre nem is gondolnánk.
Vérkeringés
Mint aerob, ciklikus mozgásforma, nagyon jól karbantartja a szív-és érrendszert. Élénkíti a keringést, így több oxigént juttat a sejtekbe. A túlsúly csökkenését idézheti el, amely szintén tehermentesíti a szervezetet.
Immunrendszer
A rendszeres biciklizés hatására a felső légutak ellenállóképessége javul, így lesz kisebb a nátha kockázata. Emellett nő a proteinek termelése és a fehérvérsejtek aktivitása is, mely szintén erősíti az immunrendszert. Még a vérben található zsírsav- és lipidtartalom optimalizálásában is szerepet játszik, s csökkenti a rák esélyét is.
Éjszakai pihenés
Mint a legtöbb mozgásforma, hozzájárul a minőségi alváshoz. Így ismételten csökkenti a betegségek kockázatát.
Szexuális élet
Mivel a kerékpár minden izmot megmozgat, a teljes testet formába hozza. Hosszabb és élvezetesebb együttlétre, nagyon fizikai teljesítőképességre számíthatunk.
Mentális képességek, koordináció
Az agy oxigénellátása, vérkeringése is javul, ezáltal szellemileg frissebbekké válunk. Javul a hangulatunk, sikerélményt ad, segít legyőzni a stresszt.
Mivel pedig a mozgáshoz egyensúlyozásra, súlypontáthelyezésre is szükség van, fejlődik a koordinációnk.
Összefoglalva: A biciklizés testre és lélekre egyaránt előnyösen hat. Érdemes beépíteni rutinunkba, hiszen nemcsak izmainkat fejleszti, de segít megőrizni egészségünket is.